Skip to content

SZTUKATERIA

ze styropianu Producent sztukaterii Janusz Kinczkowski

W zależności od form wzorów i ornamentów oraz wykroju i kształtu samych listew sztukaterie styropianowe mogą kreować we wnętrzach klimat tradycyjny, klasyczny, wyjątkowo elegancki, wręcz pałacowy lub awangardowy, nowoczesny, eklektyczny, niebanalny. Dobrze dobrane elementy dekoracyjne pozwolą uzyskać niewymuszoną, gustowną aranżację. Jednak wybór nie należy do najprostszych, gdyż przy podejmowaniu decyzji niezbędne okazuje się wyczucie i smak. W przeciwnym razie łatwo o przesadę i manieryczność.

Dawniej szykowne sztukaterie wykonywano ze stiuku. Znane były już starożytnym. Chętnie stosowano je w renesansie i zbytkownym baroku. Dekoracyjne walory sztukaterii odlewanych z żywicy albo gipsu zachwycały magnatów. Później zaczęto z nich rezygnować, bo kojarzyły się z przepychem, złym gustem i kiczem.

Dzisiaj ponownie wracają do łask, ale w zupełnie nowej, odmienionej formie - jako sztukaterie styropianowe. Mają rozmaite formy, znajdziemy wśród nich listwy stylizowane, z klasycznymi ornamentami znanymi z przeszłości, jak i bardzo proste, minimalistyczne, smukłe – niemal niezauważalne wykończenia. Jednak nawet te najbardziej subtelne potrafią nadać wnętrzu wyjątkowego wyglądu. Delikatne listwy umieszczone na styku powierzchni ściany i sufitu (fasety i gzymsy) lub podłogi (wysokie, efektowne listwy), wkomponowane jako obramowanie otworów okiennych lub drzwi tworzą w pomieszczeniu harmonię.

Sztukaterie styropianowe na suficie to najczęściej rozeta w pobliżu lampy lub wokół żyrandola, niekiedy kasetony, ale nie takie, jakie znamy z ostatnich dekad ubiegłego wieku. Na szczególnie bogate, ozdobne sztukaterie styropianowe mogą pozwolić sobie przede wszystkim właściciele wysokich, obszernych wnętrz. Tutaj pole do działania jest naprawdę duże. Jednak nieco skromniejsze elementy ozdobne tego typu sprawdzą się również w mniejszych pomieszczeniach, nawet tych w bloku.

O dobór najlepszych sztukaterii styropianowych do swojego domu możecie Państwo zapytać naszych doradców. Ich doświadczenie i wiedza w tej dziedzinie z pewnością pozwolą zaproponować najlepsze rozwiązanie właśnie do Waszej przestrzeni mieszkalnej lub użytkowej.


+48 600 367 317

info@sztukateria-tomaszow.pl

ul. Króla Zygmunta 79, 22-600 Tomaszów Lubelski